Sekonder Darbeli Kırıcı

Kırıcı Tipi:

Doğada bulunan orta sertlikteki ve çok aşındırıcı olmayan kaya ve taşların (bazalt, dolomit, granit ve kireçtaşı gibi.) darbe ile güvenli bir şekilde asfalt ve beton agregası iriliğinde kırılmasını sağlayan kırıcılardır. İri malzeme beslenebilme, kübik ürün, yüksek küçültme oranı, yüksek kapasite, düşük yatırım ve işletme maliyeti bu tip kırıcıları, kırma eleme tesislerinde ideal sekonder kırıcı yapmaktadır.

Montaj Yapısı:

Gövde, çok iyi geliştirilmiş bir konstrüksiyonla, işletme ve bakım kolaylığını sağlayacak şekilde kolay sökülür üç ana parçadan oluşur: Rotor, rotoru taşıyan sabit alt gövde ve bunun üstündeki hareketli üst gövde. Üst gövde, hidrolik bir mekanizma ile bir mafsal etrafında dönerek, rotoru ve iç parçaları ortaya çıkaracak şekilde açılabilir. Montaj ve demontaj bu hidrolik mekanizma sayesinde çok basitleşmiştir.

Çalışma Şekli:

Birinci kırma aşamasında kırıcıya giren taş, rotor çekiçlerinin savurması ile özel tasarlanmış birinci bölgedeki kırma elemanlarına çarpar. Kırılması çok zor malzemeler bile bu bölgede oluşan yüksek basınç ve kırma gücüyle rahatça kırılabilir. Kırılan malzeme istenen boyutlara geldiğinde ikinci bölgeye geçer.

Birinci bölgede kırılan malzemeler ikinci bölgeye geçemeyecek kadar büyük ebatlardaysa kırma elemanları tarafından tekrar birinci bölgeye gönderilir ve ikinci odaya geçebilecek ebatlara indirilene kadar bu bölgede aynı işleme tekrar tabi tutulurlar. İstenen ebatlara geldiğinde malzeme ikinci bölgeye geçer ve bir kırma aşamasından daha geçer; böylece daha küçük ebatlara indirgenir. Daha sonra ise malzeme üçüncü bölgeye geçer ve son kırma işlemi gerçekleşerek, malzemenin mümkün olan en küçük ebatlara indirgenmesi sağlanmış olur.

Kullanım Yerleri:

Kırma eleme tesislerinde ideal bir sekonder kademe kırıcısıdır.

MODEL AĞIZ ÖLÇÜSÜ
(MM)
KAPASİTE
(TPH)
MOTOR
(KW)
ROTOR DEVRİ
(RPM)
ROTOR EBADI
(MM X MM)
AĞIRLIK
(KG)
TTC-3-1110 250 100-150 160 740 ø1100X1000 17000
TTC-3-1112 250 150-250 200 740 ø1100X1250 21000
TTC-3-1115 250 200-350 250 740 ø1100X1500 26000

MAKİNA BÖLÜMLERİ

GÖVDE:

Tasarıma uygun olarak kesilmiş kalın sac levhaların güçlü bir kaynak konstrüksiyonuyla birleştirilmesiyle imal edilecek şekilde tasarlanmış olup, sabit alt gövde ve hareketli üst gövdeden oluşur. İki gövde birbirine cıvatalarla bağlanır. Bu bağlantı cıvataları çözüldükten sonra, gövdenin hareketli üst kısmı hidrolik silindirler yardımıyla rahatça açılabilir.

Kırıcının tasarımındaki en önemli artılarından biri de her iki tarafında da bulunan gözetleme ve bakım kapakları olup, aşınmaya maruz kalan parçaların aşınma durumunu hızlıca öğrenmeyi ve ayar işlemini kontrol etmeyi mümkün kılar.
Gövde astarları, aşınmaya son derece dayanıklı malzemeden yapılır.

ROTOR:

Rotor gövdesi son derece dayanıklı bir yapıya sahip olup, rotor mili, ısıl işleme tabi tutulmuş yüksek kaliteli çelikten imal edilmiştir. Rotor için kullanılan rulmanlar ağır hizmet tipi olarak seçilir. Kayış kasnak sisteminin gerektiğinde kırıcının her iki tarafında kullanılabilmesi için iki tarafta da mil ucu vardır.

KIRICI PALETLER:

Kırılmaya karşı son derece yüksek bir dayanıma sahiptir. Kendiliğinden merkezlenen bu paletler, özel kamalarla rotor gövdesine sıkı bir şekilde takılır. Yanal kaymalara karşı palet tutucularla sabitlenirler. Her türlü aşınma durumunda yerini muhafaza eder.

ÖĞÜTME KIZAĞI:

Kademesiz olarak ayarlanabilen öğütme kızağına bağlı olan öğütme plakaları ikinci (sekonder) kırma kademesini oluşturur. Öğütme kızağı, ayar mili sayesinde, kırıcı paletlerle öğütme plakaları arasındaki mesafeyi belirlemek İçin çok rahat şekilde ayarlanabilir.

ÖĞÜTME KANADI:

Kademesiz olarak ayarlanabilen öğütme kanadına bağlı olan öğütme plakaları ve öğütme profilleri üçüncü kırma kademesini oluşturur. Kırıcı paletlerle öğütme plakaları arasındaki mesafe yine mekanik ayar grubu ile ayarlanır.

HİDROLİK KONTROL ÜNİTESİ:

Kırıcının kendi hidrolik kontrol ünitesi, silindirlere gerekli basıncı sağlar. Çalıştırma, el valfiyle yapılır.

TTC Sekonder Darbeli Kırıcılar Broşürü

İndirmek için tıklayınız.

Fotoğrafları büyütmek için tıklayınız.