Primer Darbeli Kırıcı

Kırıcı Tipi:

Primer kademede, orta sertlikteki ve az aşındırıcı malzemelerin yüksek boyut küçültme oranlarında kırılmasını kontrollü olarak sağlayan kırıcılardır. Ağırlığı 3tona kadar 1300 mm ebadında malzemeyi 25mm’ye kadar indirmeyi mümkün kılarlar.

Montaj Yapısı:

Kırıcı gövdesi iki parçadan oluşmaktadır. Üst parça hidrolik silindirlerle tamamen açılarak, rahatça bakım yapabilmeyi; palet, çarpma plakası ve astarların kolayca değiştirilebilmesini mümkün kılar.

Çalışma Şekli:

Birinci kırma aşamasında kırıcıya giren taş, rotor çekiçlerinin savurması ile özel tasarlanmış primer kırma odasındaki kırma elemanlarına çarpar. Primer kırma odasında kırılması çok zor malzemeleri bile kırabilecek kadar yüksek basınç ve malzemeyi kırma gücü oluşturulur. Kırılan malzeme istenen boyutlara geldiğinde ikinci bölgeye geçer.
Bu bölgeye geçemeyecek kadar büyük malzemeler kırma elemanları tarafından tekrar primer kırma odasına gönderilir ve ikinci odaya geçebilecek boyuta gelene kadar bu bölgede kalır. İkinci bölgeye geçen malzeme bir kırma aşamasından daha geçer ve daha küçük ebatlara indirgenir.

Kullanım Yerleri:

Primer Darbeli Kırıcılar tesislerde primer kırıcı olarak kullanılırlar.

MODEL AĞIZ ÖLÇÜSÜ
(MM)
KAPASİTE
(TPH)
MOTOR
(KW)
ROTOR DEVRİ
(RPM)
ROTOR EBADI
(MM X MM)
AĞIRLIK
(KG)
TTC-2-1415 900 300-600 250-315 450 ø1400×1500 33000
TTC-2-1412 700 200-400 200-250 450 ø1400×1250 27500

GÖVDE

Tasarıma uygun olarak kesilmiş kalın sac levhaların güçlü bir kaynaklı konstrüksiyonla birleştirilmesiyle imal edilecek şekilde tasarlanmış olup, sabit alt gövde ve hareketli üst gövdeden oluşur. İki gövde birbirine cıvatalarla bağlanır. Bu bağlantı cıvataları çözüldükten sonra, gövdenin hareketli üst kısmı hidrolik silindirler yardımıyla rahatça açılabilir. Kırıcının tasarımındaki en önemli artılarından biri de her iki tarafında da bulunan gözetleme ve bakım kapakları olup, aşınmaya maruz kalan parçaların aşınma durumunu hızlıca öğrenmeyi ve ayar işlemini kontrol etmeyi mümkün kılar. Gövde astarları, aşınmaya son derece dayanıklı malzemeden yapılır.

ROTOR

Rotor gövdesi son derece dayanıklı bir yapıya sahip olup, rotor mili ısıl işleme tabi tutulmuş yüksek kaliteli çelikten imal edilmiştir. Rotor için kullanılan rulmanlar ağır hizmet tipi olarak seçilir.

KIRICI PALETLER

Kırılmaya karşı son derece yüksek bir dayanıma sahiptir. Kendiliğinden merkezlenen bu paletler, özel kamalarla rotor gövdesine sıkı bir şekilde takılır. Yanal kaymalara karşı palet tutucularla sabitlenirler. Her türlü aşınma durumunda yerini muhafaza eder.

PANDÜLLER

Hidrolik olarak veya vidalı-yaylı olarak ayarlanabilen iki adet pandül sisteminden oluşmaktadır. Pandüllerin üst kenarları sabit mafsallarla doğrudan gövdeye bağlıdır. Alt kenarları ise serbesttir ve ayar saplamaları ile tutulmaktadır. Pandül sisteminde kullanılan astarlar manganlı döküm malzemeden imal edilirler ve plakaya geçmeli olarak bağlanırlar. Bu yüzden astarların tamamı aşınabilecek durumdadırlar.

YAN ASTAR PLAKALARI

Mangan alaşımlı aşınmaya dayanıklı çelik dökümden imal edilirler. Aşınma halinde kolayca değiştirebilmek amacıyla parçalı olarak imal edilirler ve gövde üzerine cıvata ile bağlanırlar.

AYAR SAPLAMALARI

Alt ve üst kırıcı çarpma plakaları ile rotor arasındaki, açıklık vidalı-yaylı veya hidrolik bir mekanizma (opsiyonel) ile ayarlanarak çıkış ürün boyutu rahatlıkla kontrol edilebilir.

TTC Primer Darbeli Kırıcılar Broşürü

İndirmek için tıklayınız.

Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayınız.