Çeneli Kırıcı

Çeneli kırıcılar, kırma eleme tesisinin genel olarak en önemli parçalarıdır.Esas olarak birincil kırıcılar olarak kullanılır. Ana amaçları, bir sonraki kırma aşamaları için kayaları daha küçük boyutlara indirmektir. Çeneli kırıcılar, büyük miktarda sert malzemeyi verimli bir şekilde işleyebildikleri için birincil darbeli kırıcılara popüler bir alternatiftir. Daha küçük fiziksel boyutları nedeniyle, çeneli kırıcılar, yeraltı madenciliği ve mobil kırma – eleme uygulamaları gibi dar alanlar için de idealdir.

Avantajları:
– Agresif pitman hareketi sayesinde mükemmel malzeme besleme kapasitesi.

– Mesnet plakası, optimum çalışma açısıyla daha fazla kırma performansı sağlar.

– Aşınmaya dayanıklı manganlı astarları, işletme maliyetlerini düşürür.

Kırıcı Seçimi:

Beslenecek malzeme boyutu, istenen ürün boyutları ve istenilen saatlik kapasite seçilecek çeneli kırıcı türünü belirlemektedir.  

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

 

ÇENELİ KIRICI BÖLÜMLERİ

ÇENELER

Çeneler yüksek mukavemet ve esneklik sağlayan, ayrıca aşınmaya karşı dayanıklı olması için manganlı çelikten döküm olarak imal edilir. Ayrıca ters döndürülebilir özelliktedir. En fazla aşınma çenenin alt kısmında ortaya çıkmaktadır.
Sabit Çene Grubu: Kırma işleminde doğrudan görevli olan sabit çene plakaları ile sabit çene kamasından oluşur. Güçlü bir kaynak konstrüksiyonuyla gövde sacına monte edilirler.
Hareketli Çene Grubu: Hareketli çene grubu kırıcı plakası ve sıkma kamalarını üzerinde taşır. Rulman yuvaları aynı eksende olacak şekilde hassas olarak işlenir. Çene kırıcı plakası mangan alaşımlı aşınmaya dayanıklı özel çelik dökümden imal edilir ve arka yüzeyi işlenerek çenenin gövdesi üzerine tam oturması sağlanır. Çıkışa yakın olan uç kısımlarda erken aşınma oluşur. Çene plakaları ters çevrilerek kullanım ömürleri dört katına kadar çıkarılabilir.

EMNİYET PLAKASI

Emniyet plakası pitman alt noktası ile emniyet plaka yuvası arasında salınan bir eleman olup kırıcıya kırılamayacak malzeme girdiğinde kırılarak sigorta elemanı veya başka bir deyişle güvenlik elemanı olarak çalışır. Eksantrik şaft döndüğünde; emniyet plakası, pitman ve hareketli çenenin aşağı yönlü kırma hareketi yapmasını sağlar.

YAN ASTAR PLAKALARI

Yan astarlar, sabit çeneyi yerinde tutmakla beraber kırıcı odasını oluşturmakla görevlidir. Mangan alaşımlı aşınmaya dayanıklı çelik dökümden imal edilirler. Aşınma halinde kolayca değiştirebilmek amacıyla parçalı olarak imal edilirler ve gövde üzerine cıvata ile bağlanırlar.

YATAKLAMA GRUBU VE EKSANTRİK MİL

Kırıcı yatak yuvaları, kırıcı gövdesine kaynaklı imalatla bağlı alt parça ve alt parçaya cıvata ile bağlanan üst kep olmak üzere iki parçadan meydana gelir.